fbpx

איך מומלץ להתנהל נכון פיננסית בזמן משבר הקורונה?

הקורונה משנה את המציאות ללא היכר, אבל בתוך חוסר הודאות, מומלץ לעצור ולחשוב על היום שאחרי. התנהלות כלכלית בריאה ונכונה בזמן המשבר, תוכל לסייע לך ולמשפחתך לעבור את התקופה הזו בהצלחה.

המדריך המלא

האם כדאי למשוך חסכונות ומזומנים?

שוק ההון מתמודד עם תנודות רבות בשווקים מאז שהחל משבר הקורונה. רבים שוקלים לעיתים קרובות למשוך כספים מקרנות ההשתלמות, קופות הגמל וקרנות הפנסיה שלהם. חלקם בוחרים לשנע את כספם למסלולים ברמת סיכון נמוכה. 

חשוב לזכור שהחסכונות הללו נועדו בראש ובראשונה לתקופת הפרישה והם חלק מהחיסכון הפנסיוני, ולכן, ככל שניתן, מומלץ שלא לגעת בחסכונות אלו. 

בכל הנוגע למשיכת כספים מחסכונות והשקעות, חשוב לדעת ששוק ההון כבר חווה דברים כאלו- השוק ספג משברים גדולים לאורך ההיסטוריה. אם ניתן ללמוד משהו מהמשברים הללו, הוא שמשקיעים שבחרו למשוך את הכסף שלהם בעיצומו של משבר, קיבעו את ההפסד הכספי שלהם.

לעומת זאת, משברי העבר לימדו אותנו שמשקיעים שבחרו לא לפדות את השקעתם, בסופו של דבר הצליחו להתאושש וחוו עליות. פעולה פזיזה של משיכת כספים שאמורים לשמש אותך ואת בני משפחתך בעת פרישה, עשויה בסופו של דבר לעלות ביוקר.

האם כדאי להקפיא משכנתאות והלוואות?

עד לפרוץ הקורונה, דחיית תשלומי המשכנתא (בתוכניות כמו ‘גרייס חלקי’ למשל) הייתה כרוכה בתשלום ריביות גבוהות. נכון להיום, הבנקים הגדולים בתחום המשכנתאות, מאפשרים ללקוחותיהם לדחות את תשלום המשכנתא לתקופה של 3 – 4 חודשים, ללא ריבית. ואף כאלו שמשכו ליותר.

לאחרונה דובר על הפסקת העניין  אך טרם גובשה החלטה סופית בנושא.

בכל אופן, כדאי לבדוק מהם תנאי דחיית תשלום המשכנתא בבנק שלך, ולשקול לבקש דחייה זמנית של תשלום המשכנתא בהתאם לצורך. כל עוד המהלך לא כרוך בתשלום ריבית גבוהה בהמשך, הוא יכול להשתלם ולהקל עליך תזרימית בתקופה הקרובה.

אילו פיצויים יש מהמדינה?

משרד האוצר גיבש מגוון הקלות, כמו דמי אבטלה ארוכים לנפגעי הקורונה, מענקים, הקדמת תשלומי מס שלילי דחיית חידוש רישיונות ותעודות לאזרחים, שאמורות לסייע לשכירים ולבעלי עסקים לצלוח את התקופה המורכבת. ההקלות העיקריות הן:

דחיית מועד תשלום חשבונות – כל תושב במדינה רשאי לדחות את תשלומי חשבונות החשמל, המים, הארנונה וגם את תשלומי הביטוח הלאומי והמע”מ בחודש ימים. למרות הפיתוי שבדחיית מועדי התשלום, יש לקחת בחשבון שמדובר בדחייה ולא בביטול. במוקדם או במאוחר יהיה צורך לשלם את החשבונות שהצטברו, מה שעשוי לגרור תשלום של סכומים גדולים בבת אחת. 

זכאות לדמי אבטלה – עד להיום, עובד שפוטר ממקום עבודתו היה זכאי לקבל דמי אבטלה רק אחרי 12 חודשי עבודה רצופה. בעקבות משבר הקורונה שהביא לפיטורי עובדים רבים או להוצאתם לחל”ת, עובד שעבד תקופה של 6 חודשים ברצף יהיה זכאי לקבל דמי אבטלה עד ליוני 2021 לפחות.

מענק חד פעמי לעסקים קטנים ובינוניים – יש לך עסק קטן או בינוני? על פי החלטת משרד האוצר, בעלי עסקים קטנים ובינוניים זכאים למענק דו חודשי והשתתפות בהוצאות. המענקים  כמו גם הקלות והטבות נוספות שהמדינה מציעה לעסקים קטנים ובינוניים, טרם גובשו במלואם וישנן החרגות רבות בנוגע לזכאות לקבל אותן. בכל אופן ניתן להיעזר באתר אגף החשב הכללי של משרד האוצר, ואחר  העדכונים באתר משרד הכלכלה בנוגע לשינויים.

לסיכום

ישנן פעולות רבות שניתן לבצע על מנת לצלוח פיננסית את תקופת הקורונה, ואנחנו כאן בשבילך, כמו תמיד, בכל שאלה או בקשה, כדי שההתמודדות הפיננסית שלך תהיה יעילה יותר ומבלי שהזכויות הרבות שצברת עם השנים יפגעו. 

בידקו זכאות למחיקת נתוני אשראי:

*הבדיקה ללא עלות!

או התקשר עכשיו:
053-5529795